Skip to content

12 The BoulevardBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block1192.14
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$60,600
60%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,376+6.0%
2024$2,242+4.1%
2023$2,154+1.5%
2022$2,123+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 12876, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1971