Skip to content

31 Clay CircleBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block1192.14
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,004
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$62,600
61%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,678+5.4%
2024$2,541+3.6%
2023$2,452+1.3%
2022$2,420+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 12872, Page 1051

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 10164, Page 1496

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5025, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1971