Skip to content

39 Clay CircleBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Apr 24, 2008

Property Information

Block1192.14
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,500
62%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,477+5.9%
2024$2,338+4.0%
2023$2,248+1.5%
2022$2,215+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 14023, Page 334

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 12729, Page 1353

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 12243, Page 1414

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5443, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1971