Skip to content

49 Clay CircleBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block1192.14
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage966
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
43%
Improvement Value:$53,000
57%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,427+5.4%
2024$2,304+3.6%
2023$2,223+1.3%
2022$2,194+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 16084, Page 1589Recorded5/19/2015

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 14431, Page 279

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 5637, Page 515

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5404, Page 37

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4866, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1971