Skip to content

5 Arnold St.Brick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block1192.14
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage966
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
43%
Improvement Value:$53,000
57%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,427+5.4%
2024$2,304+3.6%
2023$2,223+1.3%
2022$2,194+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 14590, Page 1350

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 10760, Page 1088

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 5171, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1971