Skip to content

4 The BoulevardBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block1192.14
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,821+5.4%
2024$2,678+28.5%
2023$2,084+1.6%
2022$2,050+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,024DeedBook 18813, Page 629Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 10868, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1971