Skip to content

58 Clay CircleBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$87,200
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block1192.15
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage932
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$61,700
61%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,654+5.4%
2024$2,519+3.6%
2023$2,431+1.3%
2022$2,399+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$87,200

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 16543, Page 860Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$1,500

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 16537, Page 1566Recorded10/13/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 16451, Page 338Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$48,200
DeedBook 5031, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1970