Skip to content

41 Collins Ct.Brick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block1192.19
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$58,600
59%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,573+5.4%
2024$2,442+3.6%
2023$2,357+1.3%
2022$2,326+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 15407, Page 719

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5465, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1973