Skip to content

55 Collins CtBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Sep 25, 2023

Property Information

Block1192.19
Lot109
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,821+16.2%
2024$2,428+4.0%
2023$2,334+1.5%
2022$2,300+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,134DeedBook 19507, Page 264Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5178, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1973