Skip to content

2 Lowell CtBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 15, 2023

Property Information

Block1192.19
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,084
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$67,100
63%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,795+5.4%
2024$2,653+3.6%
2023$2,560+1.3%
2022$2,526+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,084DeedBook 19287, Page 1869Recorded1/30/2023

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,084DeedBook 18870, Page 1949Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10331, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1971