Skip to content

34 Collins Ct.Brick, NJ 08724

Built 1973
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block1192.19
Lot123
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,821+5.4%
2024$2,678+3.6%
2023$2,584+1.3%
2022$2,550+1.7%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-000639-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 14659, Page 268

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 11014, Page 1074

Property Built

Built

Year Built: 1973