Skip to content

9 Lowell CtPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2003

Property Information

Block1192.19
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,084
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,571+5.9%
2024$2,428+4.0%
2023$2,334+1.5%
2022$2,300+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971