Skip to content

1 Tate CtBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 2, 2008

Property Information

Block1192.19
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage966
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,500
62%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,727+5.4%
2024$2,588+3.6%
2023$2,498+1.3%
2022$2,465+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 14128, Page 864

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 11707, Page 426

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5598, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1971