Skip to content

39 Rossetti CtBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 22, 2009

Property Information

Block1192.19
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$63,800
61%
Total Assessment$103,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,709+5.4%
2024$2,571+3.6%
2023$2,481+1.3%
2022$2,449+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14335, Page 1147

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5535, Page 6

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 5029, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1971