Skip to content

47 Dekker Ct.Brick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block1192.19
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$102,800
72%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,477+5.8%
2024$3,287+3.9%
2023$3,163-6.1%
2022$3,369+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 17006, Page 1095Recorded1/24/2018

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 16857, Page 1219Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 10149, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1971