Skip to content

7 Heywood CtBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 2, 2018

Property Information

Block1192.19
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,282
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$90,500
69%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,406+5.4%
2024$3,232+3.6%
2023$3,119+1.3%
2022$3,079+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 17110, Page 1303Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 15848, Page 879Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 13945, Page 1064

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 13452, Page 1419

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4944, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1971