Skip to content

36 Dekker Ct.Brick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block1192.19
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,294
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$77,700
66%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,072+5.4%
2024$2,915+3.6%
2023$2,813+1.3%
2022$2,777+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 16887, Page 1712Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5309, Page 548

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5103, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1971