Skip to content

34 Dekker Ct.Brick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block1192.19
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$58,000
59%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,558+5.4%
2024$2,427+3.6%
2023$2,342+1.3%
2022$2,312+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 16942, Page 1039Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12491, Page 1925

Property Built

Built

Year Built: 1973