Skip to content

9 Wilbur Ct.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block1192.20
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$65,900
62%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,514+5.9%
2024$2,373+4.0%
2023$2,281-8.7%
2022$2,498+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,076DeedBook 18435, Page 1708Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,076DeedBook 18332, Page 1012Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 5520, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1970