Skip to content

20 Brooke RdBrick, NJ 08724

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block1192.20
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
45%
Improvement Value:$49,600
55%
Total Assessment$89,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,339+5.4%
2024$2,219+3.6%
2023$2,141+1.3%
2022$2,114+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft932DeedBook 20170, Page 567Recorded10/21/2025

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft932DeedBook 17680, Page 901Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 11683, Page 1130

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5740, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1970