Skip to content

6 Masters RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block1192.21
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+5.4%
2024$2,596+3.6%
2023$2,505+1.3%
2022$2,472+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,076DeedBook 19871, Page 1057Recorded12/10/2024

Property Sale

Sale
$349,900
Sq Ft1,076DeedBook 19070, Page 1453Recorded6/17/2022

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,076DeedBook 18917, Page 572Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 17225, Page 1465Recorded8/30/2018

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 13987, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1973