Skip to content

21 Phillips Rd.Brick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 7, 2001

Property Information

Block1192.23
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,004
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$62,600
61%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,678+5.4%
2024$2,541+3.6%
2023$2,452+1.3%
2022$2,420+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10498, Page 1971

Property Built

Built

Year Built: 1973