Skip to content

25 Phillips Rd.Brick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 20, 2008

Property Information

Block1192.23
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,282
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$93,300
70%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,479+5.4%
2024$3,302+3.6%
2023$3,186+1.3%
2022$3,145+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14214, Page 47

Property Sale

Sale
$268,500
DeedBook 13145, Page 1556

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5404, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1973