Skip to content

5 Phillips RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block1192.23
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
35%
Improvement Value:$74,100
65%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,978+12.3%
2024$2,653+6.8%
2023$2,483+1.3%
2022$2,451+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,076DeedBook 20215, Page 1670Recorded12/4/2025

Property Sale

Sale
$302,000
Sq Ft1,076DeedBook 19368, Page 1434Recorded5/4/2023

Property Sale

Sale
$191,600

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 16933, Page 472Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 16346, Page 812Recorded3/22/2016

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 15575, Page 196Recorded7/5/2013

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12987, Page 1585

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5430, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1973