Skip to content

13 Phillips RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block1192.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$94,600
70%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,513+5.4%
2024$3,334+3.6%
2023$3,217+1.3%
2022$3,175+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 16823, Page 491Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 15364, Page 968

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4976, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1973