Skip to content

25 Rodger Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2008

Property Information

Block1192.24
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,004
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
42%
Improvement Value:$56,000
58%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,506+5.4%
2024$2,378+3.6%
2023$2,294+1.3%
2022$2,265+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4896, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1970