Skip to content

24 Fletcher StBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block1192.25
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$77,600
66%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,069+5.4%
2024$2,913+41.3%
2023$2,062+1.6%
2022$2,029+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,076DeedBook 19430, Page 1922Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,076DeedBook 19244, Page 124Recorded12/7/2022

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 14747, Page 30

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 10217, Page 1773

Property Built

Built

Year Built: 1970