Skip to content

15 Brooke Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block1192.25
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$60,000
60%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+5.4%
2024$2,477+3.6%
2023$2,390+1.3%
2022$2,359+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,134DeedBook 18748, Page 1938Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$102,500
Sq Ft1,134DeedBook 18394, Page 324Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 11595, Page 1877

Property Built

Built

Year Built: 1970