Skip to content

126 Whittier RdBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block1192.26
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage966
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$60,000
60%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+5.4%
2024$2,477+3.6%
2023$2,390+1.3%
2022$2,359+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10620, Page 117

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5408, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1970