Skip to content

38 Central Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block1192.27
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$98,000
71%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+5.4%
2024$3,418+3.6%
2023$3,298+1.3%
2022$3,255+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 14762, Page 72

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10158, Page 237

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4832, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1975