Skip to content

110 Central Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block1192.27
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
35%
Improvement Value:$74,300
65%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,983+5.4%
2024$2,831+3.6%
2023$2,732+1.3%
2022$2,696+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 16177, Page 45Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 13162, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1974