Skip to content

138 Central Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Oct 16, 2009

Property Information

Block1192.27
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+5.4%
2024$2,596+3.6%
2023$2,505+1.3%
2022$2,472+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 14445, Page 90

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 13323, Page 1221

Property Built

Built

Year Built: 1973