Skip to content

17 Keats RdBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$143,900
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block1192.27
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage966
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,821+5.4%
2024$2,678+3.6%
2023$2,584+1.3%
2022$2,550+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,900

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 16822, Page 1017Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5600, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1974