Skip to content

7 Pheasant Dr.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block1192.28
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,192
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$60,000
60%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+5.4%
2024$2,477+3.6%
2023$2,390+1.3%
2022$2,359+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 17087, Page 1434Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14068, Page 598

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 11882, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1970