Skip to content

10 Keats Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$69,812
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block1192.28
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,300
62%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,722+16.6%
2024$2,334+4.0%
2023$2,243+1.5%
2022$2,210-8.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$69,812
Sq Ft1,076DeedBook 19342, Page 352Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 16577, Page 840Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10457, Page 41

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5382, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1970