Skip to content

8 Longfellow CtBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block1192.29
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,200
73%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,868+5.4%
2024$3,671+11.5%
2023$3,292+12.4%
2022$2,928+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,370DeedBook 19445, Page 1654Recorded8/1/2023

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,370DeedBook 18254, Page 760Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 10427, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1970