Skip to content

5 Longfellow CtBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block1192.29
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$102,800
72%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,727+5.4%
2024$3,537+3.6%
2023$3,413+1.3%
2022$3,369+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 17200, Page 385Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 17020, Page 679Recorded2/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970