Skip to content

35 Whitman StBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block1192.29
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$66,100
62%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,769+5.4%
2024$2,628+3.6%
2023$2,536+1.3%
2022$2,503+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,024DeedBook 18914, Page 1425Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 16182, Page 1837Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 16075, Page 301Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12278, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1970