Skip to content

9 Whitman StBrick, NJ 08724

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block1192.29
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage966
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+5.4%
2024$2,596+3.6%
2023$2,505+1.3%
2022$2,472+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft966DeedBook 19897, Page 1256Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5019, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1970