Skip to content

18 Longfellow CtBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2010

Property Information

Block1192.29
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$97,900
71%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,099+6.3%
2024$2,916+4.3%
2023$2,796+1.6%
2022$2,753+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 11861, Page 1144

Property Built

Built

Year Built: 1970