Skip to content

12 Poe RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block1192.31
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$65,300
62%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,748+5.4%
2024$2,608+26.7%
2023$2,059+1.5%
2022$2,029+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft800DeedBook 19444, Page 1459Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft800DeedBook 19342, Page 1310Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 5251, Page 481

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4956, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1973