Skip to content

14 Poe RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block1192.31
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,030
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$62,600
61%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,678+5.4%
2024$2,541+3.6%
2023$2,452+1.3%
2022$2,420+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,030DeedBook 20252, Page 473Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 17516, Page 423Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$153,500

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 15968, Page 630Recorded12/22/2014

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 14950, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 1973