Skip to content

12 Holmes CtBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block1192.31
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
35%
Improvement Value:$74,300
65%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,983+5.4%
2024$2,831+26.9%
2023$2,232+1.6%
2022$2,196+2.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,076DeedBook 19460, Page 532Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,076DeedBook 18357, Page 527Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10011, Page 123

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5419, Page 593

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5217, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1973