Skip to content

14 Dickinson RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 16, 2011

Property Information

Block1192.31
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage966
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$63,100
61%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,691+5.4%
2024$2,554+3.6%
2023$2,464+1.3%
2022$2,432+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 14893, Page 751

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 10502, Page 851

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4920, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1973