Skip to content

11 Dickinson RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block1192.33
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.5

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$57,500
59%
Total Assessment$97,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,545+5.4%
2024$2,415+3.6%
2023$2,330+1.3%
2022$2,300+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$273,000
Sq Ft1,076DeedBook 19183, Page 1523Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 16057, Page 1473Recorded4/17/2015

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12254, Page 1424

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5153, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1973