Skip to content

9 Carey Ct.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$459,900
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block1192.34
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,434
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$78,000
66%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,080+15.2%
2024$2,673+4.0%
2023$2,570+1.4%
2022$2,534+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$459,900
Sq Ft1,434DeedBook 19831, Page 1673Recorded10/29/2024

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,394DeedBook 19350, Page 1274Recorded4/13/2023

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 16776, Page 1372Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5115, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1970