Skip to content

32 Baser LaneBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block1192.34
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,821+5.4%
2024$2,678+3.6%
2023$2,584+1.3%
2022$2,550+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,134DeedBook 19666, Page 988Recorded4/25/2024

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11365, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1970