Skip to content

4 Addison CourtBrick, NJ 08724

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block1192.35
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
36%
Improvement Value:$71,100
64%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,900+5.4%
2024$2,752+3.6%
2023$2,655+1.3%
2022$2,621+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,134DeedBook 20192, Page 406Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13158, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1978