Skip to content

2 Maria CourtBrick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block1192.37
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,516
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,300
53%
Improvement Value:$121,700
47%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+5.4%
2024$6,415+3.6%
2023$6,190+1.3%
2022$6,110+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978