Skip to content

1041 Burnt Tavern RdBrick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$2,619,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block1192.38
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage3.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$860,800
40%
Improvement Value:$1,290,200
60%
Total Assessment$2,151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,141+5.4%
2024$53,280-22.1%
2023$68,414+1.3%
2022$67,526+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,619,000

From:

To:

DeedBook 17948, Page 520Recorded7/2/2020

Property Sale

Sale
$2,810,000
DeedBook 12560, Page 386

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5491, Page 291